Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikání podle Rakouské školy ekonomie

20. 11. 2016 15:00:00
Podnikání je pro rakouskou školu zásadním konceptem ekonomické analýzy. Pokud pochopíme co je to podnikání můžeme pak pochopit jeho vedlejší efekt, kterým je koordinující schopnost v oblasti tržních a sociálních vztahů mezi lidmi.

Obecně můžeme říct, že každý kdo jedná tak, aby změnil přítomnost a dosáhl svých cílů v budoucnosti, vykonává podnikatelskou činnost. Podnikání v užším smyslu spočívá v objevování příležitostí jak naplnit své cíle nebo k dosažení výnosů či zisků. Jaké jsou potřebné znalosti k vykonávání podnikatelské činnosti? Rakušané pracují se šesti základními znaky podnikatelské znalosti:

1 - Jedná se o znalost subjektivní a praktickou, nikoli vědeckou.

2 - Jde o znalost exkluzivní.

3 - Je rozptýlena v myslích všech lidí.

4 - Jedná se především o implicitní a tedy nesdělitelnou znalost.

5 - Jde o znalost vytvořenou jako by z ničeho, prostřednictvím výkonu podnikatelské činnosti.

6 - Jde o znalost, která může být přenášena většinou neuvědoměle skrze velmi komplexní sociální procesy.

Praktická znalost je exkluzivní a rozptýlená. To znamená, že každý jedinec má k dispozici pouze několik útržků veškerých informací generovaných a přenášených ve společnosti. Paradoxem je, že je to on, komu jsou tyto útržky k dispozici a pouze on je může vědomě interpretovat. Proto každý, kdo vykonává podnikatelskou činnost, vykonává ji ryze osobním a neopakovatelným způsobem. Tato znalost není dána ani dostupná každému skrze nějaká média pro ukládání informací, právě proto, že je rozptýlena v myslích lidí, kteří vykonávají podnikatelskou činnost.

Jakýkoliv podnikatelský čin má tři významné důsledky. Za prvé, vytváří novou informaci. Za druhé, tato informace je přenášena prostřednictví trhu. A za třetí, podnikatelský čin učí ekonomické subjekty přizpůsobit své chování potřebám ostatních.

Svou povahou je podnikání vždy soutěživé. To znamená, že různí jedinci vzájemně vědomě či nevědomě soupeří - konkurují si, aby byli první, kdo si všimne ziskové příležitosti a využije ji. Každý podnikatelský čin odkrývá, koordinuje a eliminuje nesoulad ve společnosti a konkurenční povaha podnikání znemožňuje jakémukoliv jedinci všimnout si tohoto nesouladu a eliminovat jej znovu poté, co již byl objeven a napraven. Tento proces nikdy nekončí, právě proto, že koordinující čin obnáší vytvoření a přenos nové informace, která dává vzniknout neomezenému množství nových neadekvátních přizpůsobení, což vytvoří nové příležitosti pro zisk, se kterými pak pracují ostatní účastníci trhu. Je to nekonečný proces, který sjednocuje společnost a umožňuje její harmonický pokrok, právě proto, že koordinuje nesoulad, který tento proces nevyhnutelně způsobuje. Podnikatelský proces tak dává vzniknout jakémusi kontinuálnímu sociálnímu "velkému třesku", který umožňuje neomezený růst znalostí. Bylo spočítáno, že mez šíření znalostí na zemi je 10 na 64 bitů (Barrow a Tipler 1986) a bylo by tak možné znásobit více než 100 miliard-násobně fyzické meze růstu lidské společnosti, které byly doposud uvažovány. Toto poznání tak vyvrací mnoho představ fyziků, o fyzických mezích ekonomického růstu, protože nedoceňují Hayekův postřeh, že to, co ekonomický systém produkuje, nejsou hmotné věci, nýbrž nehmotná znalost. (Tipler 1988)

Je třeba ještě říci, že ekonomové Rakouské školy definují společnost, jako dynamickou strukturu jenž je: spontánní, a tak nikým vědomě nenavržena, vysoce komplexní, neboť zahrnuje miliony a miliony lidí s nekonečnou škálou neustále se měnících cílů, zálib, hodnocení a praktických znalostí, které ústí do vzájemných interakcí, které jsou v podstatě směnami. Všechny tyto interakce jsou motivovány a poháněny silou podnikání, která neustále vytváří, objevuje a přenáší informace či znalosti tím, jak přizpůsobuje a koordinuje protichůdné plány různých lidí prostřednictvím konkurence a umožňuje jim žít a koexistovat ve stále bohatším a komplexnějším prostředí.

Na závěr je potřeba napsat, že z teoretického hlediska rakouské školy není důležité, kdo konkrétně vykonává podnikatelskou činnost (ačkoli v praxi je přesně toto nejdůležitější otázkou), nýbrž, že podmínky jsou takové, že neexistují institucionální či právní restrikce na svobodný výkon podnikatelské činnosti a každý tak může využívat svých podnikatelských schopností, aby co nejlépe využil exkluzivní praktické informace, které objevil za určitých okolností a svým jednáním vytvořil nové informace, které mohou být cenným zdrojem pro objevení nových podnikatelských příležitostí jinými subjekty. Není tudíž náhodou, že politicky jsou rakouští teoretici libertariánskými filozofy, kteří jsou hluboce oddáni obraně neřízeného tržního hospodářství.

Zdroj: Rakouská škola - Tržní řád a podnikatelská tvořivost, autor Jesús Huerta de Soto, vydalo nakladatelství Dokořán - ISBN 978-80-7363-445-2

Autor: František Kšír | neděle 20.11.2016 15:00 | karma článku: 14.27 | přečteno: 523x

Další články blogera

František Kšír

Nová éra kosmonautiky.

Dnes ráno vystoupil Elon Musk na kongresu IAC (International Astronautical Congress) v Austrálii a nastínil směr, kterým se vydá jeho firma SpaceX, provozující raketové nosiče Falcon 9 a kosmickou nákladní loď Dragon.

29.9.2017 v 16:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 355 | Diskuse

František Kšír

Socialismus - intelektuální omyl.

Socialismus je intelektuálním omylem, protože vládnoucí orgán, který má za úkol prostřednictvím nátlaku koordinovat společnost, není schopen získat informace nutné k tomu, aby jeho příkazy skutečně vedly ke koordinaci společnosti.

5.2.2017 v 17:15 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 676 | Diskuse

František Kšír

Murray Rothbard

Dnes je tomu 20 let, kdy zemřel významný představitel Rakouské školy ekonomie a otec etiky svobody Murray N. Rothbard.

7.1.2017 v 13:11 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 289 | Diskuse

František Kšír

Kapitalismus.

Občas se můžeme dočíst od některých blogerů, že kapitalismus = zločin. Vždy jsem uvažoval nad tím, zda je to jejich hloupostí, nebo promyšlené propagandy, obhajující nesmysl kolektivismu. Podle mne jde o kombinaci obojího.

31.12.2016 v 12:00 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 667 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 365 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 1150 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.68 | Přečteno: 8452 | Diskuse

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 394 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 641 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 578
OSVČ + včelař.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.