Svoboda - definice pojmu.

Před nedávnem se zde strhla bitva o to, zda jde, nebo nejde pojem "svoboda" definovat.  Autor jednoho článku vehementně obhajoval tezi, že "svobodu" definovat  nelze, protože  půjde vždy o subjektivní hodnocení.  Z diskuze vyplynulo pár postřehů, které mě vedou k tvrzení, že pojem "svoboda" jde vysvětlit pomocí krátké definice.  Podíval jsem se ještě do Wikipedie. O svobodě se tam hodně píše, ale  definici se to moc nepodobá.  Pokusím se proto nastínit  definici, která vznikla spojením tří tvrzení.  Jestli se mi to podařilo, musí každý posoudit sám.  

Je jasné, že člověk nemůže mít nikdy absolutní svobodu a že míra jeho svobody (volnosti  jednání) se bude měnit v závislosti na čase a na místě.  Jinou svobodu budete mít na své zahradě a jinou svobodu budete mít v divadle, Jinou svobodu budete mít jako dítě, jinou jako dospělý atd.   My hledáme takovou definici, která nám jednak umožní co největší míru volnosti, ale zároveň nám vymezí její hranice a také musí být použitelná pro každou lidskou bytost, bez ohledu na její věk, nebo vzdělání.

Pojmy všeobecně nezávisejí na představách ani na libovůli, ale vycházejí z reality a vytváří se spontánně. Každý pojem má: - svůj rozsah, tj. soubor všech predmětů o kterých vypovídá (které tímto pojmem označujeme) a svůj obsah, tj.soubor všech vlastností, které tento pojem vymezují. Obsah pojmu je tedy abstraktní.   Spojením pojmů do vět vzniká soud a ten může být buď pravdivý, nebo nepravdivý.  Pro šťourali uvádím, že některé soudy mohou být i pravděpodobně pravdivé, či nepravdivé s kvantifikovanou pravděpodobností.

  Slovo "svoboda" je abstraktní pojem (nevztahuje se k žádnému fyzickému objektu) musíme si  proto tento pojem zadefinovat  pomocí jiných pojmů, které jsou všeobecně známé a jejich existenci, nebo platnost nelze  zpochybňovat. 

  Jelikož vnímání svobody je velmi subjektivní,  posuzujeme  ji vždy jen v kontextu  "já".  Nikdo totiž nemá žádná měřítka, aby mohl posoudit svobodu druhých lidí. 

  Určení platnosti této definice bude pak záviset na jednotlivých lidech, kteří ji subjektivně zhodnotí, zda splňuje jejich představu  nejvyšší možné volnosti jejich jednání, které může být prováděné bez povolení ostatních lidí.

   Definice pojmu "svoboda" by nám měla také kvantifikovat její velikost tak,  aby nám byl tento rozsah jasný. Budeme se snažit, aby tento rozsah, tato velikost nabývala maximálně možné velikosti.

Protože součástí definice bude abstraktní pojem "agrese", který sehraje úlohu omezujícího parametru,   vysvětlíme si co pod tímto pojmem rozumíme.

Agrese je iniciace fyzického násilí proti člověku nebo jeho majetku. Každá agrese je špatná. Použití násilí je přípustné pouze v reakci na agresi (sebeobrana).

Konečně se tedy dostáváme k samotné definici svobody.  

Svoboda je mít možnost použít své znalosti, pro své vlastní potřeby, s výjimkou agrese.

 

Budu velmi rád, když si tuto definici každý sám subjektivně zhodnotí a pokud najde v této definici rozpor, nebo chybu, nenechá si ji pro sebe, ale sdělí nám ji v diskuzi pod článkem.

Autor: František Kšír | úterý 18.2.2014 17:01 | karma článku: 13,51 | přečteno: 2398x
  • Další články autora

František Kšír

Zákaz umírání na covid_19 .

17.10.2020 v 14:42 | Karma: 17,34

František Kšír

Dělejme si navzájem radost.

30.12.2019 v 16:30 | Karma: 8,79

František Kšír

Sociální spravedlnost

2.3.2019 v 17:35 | Karma: 26,04