Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vynucený altruismus.

17. 02. 2014 14:17:33
Wikipedie - Altruismus (z lat. alter, druhý, 3. pád altrui, druhému) je moderní označení pro postoje a jednání, která sledují prospěch druhého člověka (altruistické jednání, dobročinnost, nesobeckost, nezištnost). Protikladem altruismu je egoismus.

Co nutí člověka, aby se choval altruisticky? Jde o ryze lidskou vlastnost? I v přírodě, v říši zvířat můžeme najít mnoho příkladů, kdy se dospělí zvířecí jedinci ujímají osiřelých mláďat, která by bez nich nepřežila, nebo se dělí o svůj úlovek s poraněným členem smečky atd. Lze z těchto příkladů usuzovat na absolutní, tzv. nezištný zvířecí altruismus?

Nejdokonalejší altruismus, kdy je jedinec zcela oddán svému společenství vidíme v říši hmyzu u tzv. hmyzích společenství jako jsou například mravenci či včely. Život a individuální zájem každého jedince je u tohoto hmyzu nerozlučně spojen se zájmem celého společenství. Z evolučního hlediska je každý živý tvor předurčen mít schopnost přežívat v určitém prostředí a rozmnožovat se, což zaručuje danému druhu nesmrtelnost. Protože mravenčí dělnice jsou neplodné, prostředkem, jak se dočkat genetické věčnosti, je zastupitelské rozmnožování prostřednictvím plodné královny. Tedy úkolem každé mravenčí dělnice je v maximální možné míře zabezpečit dostatek potravy a příznivé podmínky pro svou královnu a její potomstvo. Této činnosti podřídí celý svůj život a bez ohledu na něj. Tento způsob chování bychom mohli považovat za vzor čistého altruismu. Ve skutečnosti však jde o evolučně strategický způsob přežití založený na geneticky podmíněné spolupráci a dělbě práce. Navíc, protože všechny mravenčí dělnice pochází od jedné královny jsou si navzájem sestrami a proto je tento způsob posilován i příbuzenskými vazbami. Bylo zjištěno, že genetická příbuznost je dobrým důvodem ke spolupráci.

Jenže lidé také spolupracují a i na jiné, než rodinné úrovni. Zatímco mnoho jiných sociálně žijících savců - vlků, opic, lidoopů - omezuje právo na plození na vybrané samce a někdy i samice, u lidí se očekává, že se budou rozmnožovat všichni a všude. Někteří filozofové tvrdí, že člověk není obdařen tzv. nezištným altruismem, protože i když jedná altruisticky, sleduje tím vždy svůj zájem.

Před 70 lety Ludwig von Mises na základě apriorní logiky prokázal, že všichni lidé jednají stejně. To shrnul ve svém vrcholném díle které nazval Lidské jednání– „Human Action“. Stručně by se dalo říct, že každý jedinec jedná tak, že svým jednáním zvyšuje svůj užitek. V tom je celá racionalita lidského jednání, které je účelné a zároveň racionální. Z tohoto pohledu je jasné, že tzv. čistý nezištný altruismu neexistuje. Každý jednotlivec, který se chová altruisticky má vždy svůj motiv a sleduje vždy svůj zájem.

V prostředí, kdy lidský život je určovaný vůlí svého majitele se spontáně utvoří řád mezi individuálními a veřejnými zájmy a to tak, že tyto zájmy se dostanou do souladu. V takto uspořádané společnosti pak nezáleží na motivu altruistického chování, protož není důležitý. Důležité je to, že se lidé k sobě začnou chovat slušně.

Dnešní systém není založený na spontánním řádu, nýbrž je uspořádán v demokratickém státě. Tento systém koná dobro tím, že nutí násilím všechny lidi k altruismu. Lidé si ve volbách vybírají své zástupce, kteří získávají legitimitu moci, která je spjatá s vytvářením práva pomocí hlasování, tedy legislativou.

V běžném životě se neustále vyrovnáváme s konfliktem mezi sobeckými jedinci a veřejným prospěchem. Jde o tak všudypřítomný problém, že jsme si na něj vytvořili celou teorii. Takzvaná teorie veřejné volby, kterou v 60.letech formulovali James Buchanan a Gordon Tullock, tvrdí, že ani politici a státní úředníci nejsou výjimkou. Jakkoliv se od nich očekává, což slibují ve svých předvolebních slibech a díky tomu získávají hlasy, že budou sloužit veřejnosti a nebudou se starat o vlastní kariéru a prospěch, nevyhnutelně se vždy snaží prosadit to, co je nejlepší pro ně a jejich úřad a nikoli pro jejich klienty a daňové poplatníky. Kořistí z vynuceného altruismu: nutí občany ke kooperaci a pak je podvádějí.

Z toho vyplývá, že naše vnímání altruismu jako dobra je nakonec zneužito a obráceno proti nám a ve jménu altruismu se pak iniciuje násilí vůči nenásilným jednotlivcům. Dlouhodobé působení tohoto procesu má pak za příčinu, že se v lidech vzmáhá odpor k altruismu a roste jejich nenávist k obdarovávaným.

Pokud něco, čeho chceme dosáhnout, založíme na násilí proti nenásilným jednotlivcům, dostaneme nakonec opak toho, co jsme původně zamýšleli.

Autor: František Kšír | pondělí 17.2.2014 14:17 | karma článku: 11.76 | přečteno: 607x

Další články blogera

František Kšír

Nová éra kosmonautiky.

Dnes ráno vystoupil Elon Musk na kongresu IAC (International Astronautical Congress) v Austrálii a nastínil směr, kterým se vydá jeho firma SpaceX, provozující raketové nosiče Falcon 9 a kosmickou nákladní loď Dragon.

29.9.2017 v 16:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 355 | Diskuse

František Kšír

Socialismus - intelektuální omyl.

Socialismus je intelektuálním omylem, protože vládnoucí orgán, který má za úkol prostřednictvím nátlaku koordinovat společnost, není schopen získat informace nutné k tomu, aby jeho příkazy skutečně vedly ke koordinaci společnosti.

5.2.2017 v 17:15 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 676 | Diskuse

František Kšír

Murray Rothbard

Dnes je tomu 20 let, kdy zemřel významný představitel Rakouské školy ekonomie a otec etiky svobody Murray N. Rothbard.

7.1.2017 v 13:11 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 289 | Diskuse

František Kšír

Kapitalismus.

Občas se můžeme dočíst od některých blogerů, že kapitalismus = zločin. Vždy jsem uvažoval nad tím, zda je to jejich hloupostí, nebo promyšlené propagandy, obhajující nesmysl kolektivismu. Podle mne jde o kombinaci obojího.

31.12.2016 v 12:00 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 667 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Simona Podlipská

Uhodněte nejvýnosnější povolání v Čr - vysoké příjmy a nemusíte platit daně.

Je to jednoduché. Je to naprosto legální, nemusíte z výdělků platit daně i když máte velmi nadstandardní příjmy a stát vás ještě bezproblémů dotuje - platí za vás zdravotní pojištění a také dává příspěvek na bydlení a další dávky.

22.10.2017 v 10:22 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 470 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Co bych teď udělal, být Andrej Babiš

Především bych koupil dvě bedny šampaňského a jednu z nich bych poslal Bohuslavu Sobotkovi a druhou Miroslavu Kalouskovi jako poděkování za své volební vítězství, protože jestli se o ně někdo opravdu zasloužil, byli to ti dva.

22.10.2017 v 10:19 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 585 |

Pavel Vrba

To ale máme po volbách zděšení a můžeme si za to sami.

A obávám se, že nejen za ty letošní. Ty mě spíše utvrzují v názoru, že jen a jen sklízíme pomyslné ovoce z předcházejících let. A co je horší, společnost je rozdělena.

22.10.2017 v 10:08 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 664 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Setkání s dítětem, které mi změnilo život

Ležel jsem na posteli a četl si knihu. Bože jak dlouho jsem to nedělal. Jen si číst. Jen ležet v takovém zvláštním tichu a klidu. Prokousávám se příběhy. Střídavě na mě jde pláč a radost. Ty příběhy moc dobře znám. Jsou jak z ...

22.10.2017 v 7:25 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 174 | Diskuse

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 140 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 578
OSVČ + včelař.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.