Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vynucený altruismus.

17. 02. 2014 14:17:33
Wikipedie - Altruismus (z lat. alter, druhý, 3. pád altrui, druhému) je moderní označení pro postoje a jednání, která sledují prospěch druhého člověka (altruistické jednání, dobročinnost, nesobeckost, nezištnost). Protikladem altruismu je egoismus.

Co nutí člověka, aby se choval altruisticky? Jde o ryze lidskou vlastnost? I v přírodě, v říši zvířat můžeme najít mnoho příkladů, kdy se dospělí zvířecí jedinci ujímají osiřelých mláďat, která by bez nich nepřežila, nebo se dělí o svůj úlovek s poraněným členem smečky atd. Lze z těchto příkladů usuzovat na absolutní, tzv. nezištný zvířecí altruismus?

Nejdokonalejší altruismus, kdy je jedinec zcela oddán svému společenství vidíme v říši hmyzu u tzv. hmyzích společenství jako jsou například mravenci či včely. Život a individuální zájem každého jedince je u tohoto hmyzu nerozlučně spojen se zájmem celého společenství. Z evolučního hlediska je každý živý tvor předurčen mít schopnost přežívat v určitém prostředí a rozmnožovat se, což zaručuje danému druhu nesmrtelnost. Protože mravenčí dělnice jsou neplodné, prostředkem, jak se dočkat genetické věčnosti, je zastupitelské rozmnožování prostřednictvím plodné královny. Tedy úkolem každé mravenčí dělnice je v maximální možné míře zabezpečit dostatek potravy a příznivé podmínky pro svou královnu a její potomstvo. Této činnosti podřídí celý svůj život a bez ohledu na něj. Tento způsob chování bychom mohli považovat za vzor čistého altruismu. Ve skutečnosti však jde o evolučně strategický způsob přežití založený na geneticky podmíněné spolupráci a dělbě práce. Navíc, protože všechny mravenčí dělnice pochází od jedné královny jsou si navzájem sestrami a proto je tento způsob posilován i příbuzenskými vazbami. Bylo zjištěno, že genetická příbuznost je dobrým důvodem ke spolupráci.

Jenže lidé také spolupracují a i na jiné, než rodinné úrovni. Zatímco mnoho jiných sociálně žijících savců - vlků, opic, lidoopů - omezuje právo na plození na vybrané samce a někdy i samice, u lidí se očekává, že se budou rozmnožovat všichni a všude. Někteří filozofové tvrdí, že člověk není obdařen tzv. nezištným altruismem, protože i když jedná altruisticky, sleduje tím vždy svůj zájem.

Před 70 lety Ludwig von Mises na základě apriorní logiky prokázal, že všichni lidé jednají stejně. To shrnul ve svém vrcholném díle které nazval Lidské jednání– „Human Action“. Stručně by se dalo říct, že každý jedinec jedná tak, že svým jednáním zvyšuje svůj užitek. V tom je celá racionalita lidského jednání, které je účelné a zároveň racionální. Z tohoto pohledu je jasné, že tzv. čistý nezištný altruismu neexistuje. Každý jednotlivec, který se chová altruisticky má vždy svůj motiv a sleduje vždy svůj zájem.

V prostředí, kdy lidský život je určovaný vůlí svého majitele se spontáně utvoří řád mezi individuálními a veřejnými zájmy a to tak, že tyto zájmy se dostanou do souladu. V takto uspořádané společnosti pak nezáleží na motivu altruistického chování, protož není důležitý. Důležité je to, že se lidé k sobě začnou chovat slušně.

Dnešní systém není založený na spontánním řádu, nýbrž je uspořádán v demokratickém státě. Tento systém koná dobro tím, že nutí násilím všechny lidi k altruismu. Lidé si ve volbách vybírají své zástupce, kteří získávají legitimitu moci, která je spjatá s vytvářením práva pomocí hlasování, tedy legislativou.

V běžném životě se neustále vyrovnáváme s konfliktem mezi sobeckými jedinci a veřejným prospěchem. Jde o tak všudypřítomný problém, že jsme si na něj vytvořili celou teorii. Takzvaná teorie veřejné volby, kterou v 60.letech formulovali James Buchanan a Gordon Tullock, tvrdí, že ani politici a státní úředníci nejsou výjimkou. Jakkoliv se od nich očekává, což slibují ve svých předvolebních slibech a díky tomu získávají hlasy, že budou sloužit veřejnosti a nebudou se starat o vlastní kariéru a prospěch, nevyhnutelně se vždy snaží prosadit to, co je nejlepší pro ně a jejich úřad a nikoli pro jejich klienty a daňové poplatníky. Kořistí z vynuceného altruismu: nutí občany ke kooperaci a pak je podvádějí.

Z toho vyplývá, že naše vnímání altruismu jako dobra je nakonec zneužito a obráceno proti nám a ve jménu altruismu se pak iniciuje násilí vůči nenásilným jednotlivcům. Dlouhodobé působení tohoto procesu má pak za příčinu, že se v lidech vzmáhá odpor k altruismu a roste jejich nenávist k obdarovávaným.

Pokud něco, čeho chceme dosáhnout, založíme na násilí proti nenásilným jednotlivcům, dostaneme nakonec opak toho, co jsme původně zamýšleli.

Autor: František Kšír | pondělí 17.2.2014 14:17 | karma článku: 11.76 | přečteno: 596x

Další články blogera

František Kšír

Socialismus - intelektuální omyl.

Socialismus je intelektuálním omylem, protože vládnoucí orgán, který má za úkol prostřednictvím nátlaku koordinovat společnost, není schopen získat informace nutné k tomu, aby jeho příkazy skutečně vedly ke koordinaci společnosti.

5.2.2017 v 17:15 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 654 | Diskuse

František Kšír

Murray Rothbard

Dnes je tomu 20 let, kdy zemřel významný představitel Rakouské školy ekonomie a otec etiky svobody Murray N. Rothbard.

7.1.2017 v 13:11 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 283 | Diskuse

František Kšír

Kapitalismus.

Občas se můžeme dočíst od některých blogerů, že kapitalismus = zločin. Vždy jsem uvažoval nad tím, zda je to jejich hloupostí, nebo promyšlené propagandy, obhajující nesmysl kolektivismu. Podle mne jde o kombinaci obojího.

31.12.2016 v 12:00 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 651 | Diskuse

František Kšír

Těžký život majitele černé varny.

Krátká povídka o jedné nelegální činnosti jednoho lumpa, který si myslí, že koná dobře a který může toto své nelegální počínání dělat jenom proto, že jeho okolí je laxní vůči dodržování zákonů !

25.11.2016 v 18:05 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 475 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

Slova papeže Františka mě moc potěšila

Slova papeže Františka, že zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, mě nesmírně potěšila. Předpokládám, že ještě tento týden....

22.8.2017 v 19:29 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Ziegler

Mnozí Rusové stále hájí brutální okupaci Československa

Se zájmem jsem se včera podíval na dokument České televize Invaze 1968 ruský pohled. Smutné ovšem je, že názory sovětského generála, který prokazatelně lhal o srpnové okupaci, v Rusku stále převažují.

22.8.2017 v 19:20 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 184 | Diskuse

Karel Trčálek

Památník Vasiľa Biľaka zničila neomarxistická aktivistka

Máte doma Gottwaldovu sochu? Nebo Leninovu? Pak jste ji určitě někde ukradli, nezákonně zprivatizovali

22.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 182 | Diskuse

Richard Siemko

Antidiskriminační zákon, přirozenost a pád Římské říše

Všichni jsme se již zcela jistě setkali s pojmem diskriminace. Co nás některé ovšem asi nenapadlo, tento antidiskriminační zákon je už ve své vnitřní podstatě diskriminační!

22.8.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 201 | Diskuse

Tomáš Gayer

Nestyďme se posunout studenou válku na vyšší level!

Co si budeme nalhávat, jsme ve studené válce č. 2. Obávám se ale, že nejsme moc důslední. Měli bychom tu válku posunout na ještě vyšší level. Chceme přeci mír! A válka je mír, jak říká Orwell.

22.8.2017 v 17:18 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 466 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 584
OSVČ + včelař.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.